SZYBKI KONTAKT

tel. 22 775 50 75
sekretariat@sp5.com.pl

ADRES

ul. Chemików 1A
05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

GODZINY PRACY

Poniedziałek - Piątek
7:30 - 16:15
Kolonia w Nowęcinie k. Łeby - 28 lipca
28/07/2021

Po śniadaniu wybraliśmy się autokarem na wycieczkę do Muzeum Wsi Słowińskiej  w Klukach. Skansen w Klukach utworzono w 1963 roku, aby zatrzymać w pamięci ginącą kulturę Słowińców, ludności zamieszkującej tereny nad jeziorami Łebsko i Gardno. To bardzo klimatyczne miejsce, gdzie wśród wiekowych dębów, świerków i sosen stoją autentyczne szachulcowe chaty, zbudowane w tym miejscu w XVIII, XIX i XX wieku. Ma się tu  wrażenie, że czas stanął w miejscu.  Spędziliśmy w Klukach całe przedpołudnie. Niestety większość uczestników naszej kolonii najwyraźniej nie doceniało  uroków tego niezwykłego miejsca i  nie wyrażali oni  takiego zachwytu skansenem jak wychowawczynie. Koloniści stwierdzili, że w wakacje nie mają siły na edukacyjne wycieczki. Po obejrzeniu wnętrz chat niektórych ogarnęło przerażenie i słychać było komentarze w rodzaju: „Gdybym musiał tu mieszkać,  to nie wytrzymałbym tu nawet  trzech dni”.

Wróciliśmy ze skansenu prosto na obiad, a po nim znów pora na zwiedzanie – wybraliśmy się autokarem zobaczyć  Latarnię Morską Stilo, która znajduje się  10 km od Łeby. To  bardzo charakterystyczna budowla o kształcie ściętego ostrosłupa  pomalowana w trzy charakterystyczne pasy – czarny u dołu, biały pośrodku i czerwony na górze.  Koloniści -  podzieleni na dwie grupy -  wdrapali się na szczyt latarni i mogli z wysokości ponad  30 m obejrzeć panoramę okolicy.  

Potem była pora na lody i gofry i ruszyliśmy w drogę powrotną do ośrodka. Czas po  kolacji spędziliśmy na terenie ośrodka – grając w piłkę nożną, siatkówkę plażową, czy rzucając do celu.

 

 

 

 

 Dzieje się!

Chcesz poznać "Piątkę"? Obejrzyj nasz film!
Zobacz galerię archiwalnych zdjęć Szkoły!