SZYBKI KONTAKT

tel. 22 775 50 75
sekretariat@sp5.com.pl

ADRES

ul. Chemików 1A
05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

GODZINY PRACY

Poniedziałek - Piątek
7:30 - 16:15
Projekt - Zielone zakątki wokół nas
21/12/2022

Projekt: Zielone zakątki wokół nas powstał z  inicjatywy pięciorga uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. J.Kusocińskiego w Nowym Dworze Mazowieckim  biorących udział w Konkursie Wiedzy o Mazowszu.

Uczniowie pod okiem Małgorzaty Kamińskiej, Radosława Modzelewskiego i Magdaleny Tomkiewicz pogłębili swoją wiedzę na temat ogrodnictwa, otaczającej ich zieleni oraz ekologii.

Mazowsze, które zamieszkujemy, jest terenem  zielonym. Bez natury wokół nas nie moglibyśmy  istnieć. Człowiek stanowi część natury i najlepiej funkcjonuje wśród roślin. W związku z tym warto znać miejsca  które nas otaczają. W tym celu przygotowana została prezentacja przybliżająca  zielone zakątki  w naszym mieście - KLIKNIJ ABY OBEJRZEĆ.

Pięknem otaczających nas terenów podzieliliśmy się z naszymi rówieśnikami  z Turcji i Tunezji. Działanie to zostało przeprowadzone w ramach przygotowanego przez  nas projektu eTwinning: Is your city green enough?. W ten sposób mogliśmy poznać i porównać specyfikę terenów zielonych w poszczególnych krajach w miejscowościach o liczbie mieszkańców zbliżonej do naszego miasta.

Ważnym jest nie tylko troska o zieleń wokół nas ale obowiązkiem każdego człowieka jest znajomość podstaw ogrodnictwa. Mogliśmy dowiedzieć się więcej o pielęgnacji roślin od członka Stowarzyszenia Ogrodowego „Pestka” z którym zasadziliśmy poziomki na terenie naszej szkoły. Dzięki temu uczniowie na wiosnę będą mogli cieszyć się smakiem świeżo zerwanych poziomek.

Wiedzę dotyczącą ekologii, środowiska oraz gospodarki komunalnej zaczerpnęliśmy nie tylko z ogólnodostępnych źródeł ale również bezpośrednio od przedstawicieli  Urzędu Miasta Nowy Dwór Mazowiecki. Uzyskaliśmy mnóstwo informacji , na temat segregacji odpadów oraz dbania o jakość powietrza. Ponadto, dowiedzieliśmy się o tym  jak miasto dba o zieleń wokół nas.

Burmistrz naszego miasta, Pan Jacek Kowalski opowiedział nam o najpopularniejszych w mieście terenach zielonych. Mówił tez o tym, co w ostatnich latach się w tej kwestii zmieniło, oraz jakie są plany na przyszłość. Przedstawił nam różne proekologiczne rozwiązania, jakie możemy spotkać w naszym mieście.

 

Zgromadzoną wiedzą podzieliśmy się z grupami przedszkolnymi. Urządziliśmy warsztaty dla grup przedszkolnych mające na celu naukę segregacji odpadów wśród najmłodszych uczniów.

Dla starszych uczniów wraz z grupą teatralną przygotowaliśmy przedstawienie: „Ratujmy naszą planetę”. Tematem przedstawienia jest ekologia. Spektakl porusza kwestię dotyczącą dbania o czystość naszej planety. Niesie ze sobą bardzo ważny przekaz: aby nie zaśmiecać świata,  by z pięknego, pachnącego, zielonego domu nie stał się on wielką górą szpecących i trujących śmieci.

Tekst: Małgorzata KamińskaDzieje się!

Chcesz poznać "Piątkę"? Obejrzyj nasz film!
Zobacz galerię archiwalnych zdjęć Szkoły!