SZYBKI KONTAKT

tel. 22 775 50 75
sekretariat@sp5.com.pl

ADRES

ul. Chemików 1A
05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

GODZINY PRACY

Poniedziałek - Piątek
7:30 - 15:30
Kolonia w Poroninie - 27 lipca
28/07/2019

Sobota była dniem naszej kolejnej wycieczki do Zakopanego. Zaraz po wczesnym śniadaniu wyruszyliśmy na Krzeptówki do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, by zwiedzić je wraz z kustoszem.

Następnie pojechaliśmy na znany zakopiański cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Jest to najstarszy cmentarz w Zakopanem, powstał w 1851 roku

 

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku został założony w 1848 roku, całość otoczona jest kamiennym murem. Nazwa cmentarza pochodzi od jego fundatora Jana Pęksy, natomiast brzyzek oznacza w gwarze góralskiej urwisko nad potokiem. Od lat dwudziestych XX wieku chowano tu tylko osoby zasłużone dla Zakopanego, Tatr i Podhala. Cmentarz na Pęksowym Brzyzku to około 500 grobów. Większość nagrobków to niepowtarzalne dzieła sztuki, wykonane w drewnie lub metalu, rzeźbione motywami podhalańskimi, malowanymi na szkle. Swoje groby na cmentarzu mają ludzie, którzy tworzyli rzeczywistość miasta i jego legendę. Leżą tutaj min.Tytus Chałubiński, Stanisław Witkiewicz, Kornel Makuszyński, czy Kazimierz Przerwa - Tetmajer.

Po spacerze po Pęsowym Brzyzku pojechaliśmy na Krupówki, gdzie kupowaliśmy pocztówki i znaczki. Znaleźliśmy też chwilę na gościnę w naszej ulubionej  kawiarni 'Zakopiańskie praliny'.

Kolejnym punktem był zakopiański Aqua Park ( brak zdjęć wynika z zakazu fotografowania na tym obiekcie). Koloniści  korzystali z atrakcji typu Dzika Rzeka, pięć zjeżdżalni, czy plac zabaw dla najmłodszych. Czas  spędzony w wodzie minął bardzo szybko i na kolację wróciliśmy do ośrodka.

Wszyscy szybko zregenerowali siły, bo już o 20:30 rozpoczęła się dyskoteka. Pomimo początkowych trudności technicznych zabawa była przednia. Część osób wprawdzie już od początku pytała, 'Proszę pani, kiedy koniec?' i nie wykazywała chęci do tańca, ale jak zwykle cała imprezę rozkręciły najstarsze dziewczyny wraz z małymi z pokoju nr 16 (Emilka Dz., Emilka Ch., Amelka, Natalka i Wanda).

Najbardziej skorym do tańca chłopcem okazał sie Bartek G., którego wychowawczynie nazwały 'królem parkietu'.

Ponieważ na dyskotece zawiązały się pierwsze 'kolonijne miłości', emocje długo nie pozwalały zasnąć zwłaszcza najmłodszym.

 



Dzieje się!

Chcesz poznać "Piątkę"? Obejrzyj nasz film!
Zobacz galerię archiwalnych zdjęć Szkoły!