SZYBKI KONTAKT

tel. 22 775 50 75
sekretariat@sp5.com.pl

ADRES

ul. Chemików 1A
05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

GODZINY PRACY

Poniedziałek - Piątek
7:30 - 16:15
    /   Dzieje się!   /   Akcja Żonkile
Akcja Żonkile
16/05/2019

„Żonkile”- to organizowana corocznie przez muzeum POLIN akcja społeczno- edukacyjna upamiętniająca kolejne rocznice powstania w getcie warszawskim.

Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej a zarazem pierwsze powstanie na terenach miejskich w okupowanej Europie. Warto pamiętać, iż przed wybuchem wojny, ludność żydowska stanowiła 30% mieszkańców Warszawy. W październiku 1940r. okupanci utworzyli getto, które obejmowało 307 ha powierzchni zabudowanej miasta. W jego obrębie panowały nieludzkie warunki – nędza, głód i choroby, a mieszkańcy zmuszani byli do niewolniczej pracy. 19.04.1943r. Niemcy wkroczyli do getta w celu jego całkowitej likwidacji, lecz spotkali się tam ze zbrojnym oporem mieszkańców. Walki i obrona getta trwała aż do 16.05.1943r. Z powodu przewagi sił okupantów i braku w uzbrojeniu broniących się, powstanie wygasło. Po tych wydarzeniach Niemcy cały teren getta zrównali z ziemią. Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej – Marek Edelman - przez lata składał hołd poległym w czasie powstania towarzyszom, przynosząc pod Pomnik Bohaterów Getta kwiaty, które stały się symbolem a zarazem znakiem rozpoznawczym akcji „Żonkile”. W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do realizacji tej akcji. Jej przewodnią myślą jest hasło „Łączy nas pamięć”.

Z tej okazji w szkole, w okresie przypadającym na rocznicę powstania, udostępniona została wystawa edukacyjna przybliżająca tematykę wydarzeń z 1943r. Uczniowie pod opieką nauczycieli- wychowawców ze świetlicy przygotowali także ponad 600 papierowych żonkili, które rozdawane były w klasach. Noszenie żółtych żonkili stanowiło symboli zbiorowej pamięci o ofiarach i bohaterach powstania.

Tekst: M. Dudzińska
Foto: A. SzczęsnowiczDzieje się!

Chcesz poznać "Piątkę"? Obejrzyj nasz film!
Zobacz galerię archiwalnych zdjęć Szkoły!