SZYBKI KONTAKT

tel. 22 775 50 75
sekretariat@sp5.com.pl

ADRES

ul. Chemików 1A
05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

GODZINY PRACY

Poniedziałek - Piątek
7:30 - 16:15
Thanksgiving Day - Święto Dziękczynienia
25/11/2021

W Stanach Zjednoczonych co roku w czwarty czwartek listopada obchodzone jest Święto Dziękczynienia, Thanksgiving Day. W tym roku obchody tego święta przypadają na czwartek 25ego listopada. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych co roku upamiętniają wydarzenia z Plymouth z 1621 roku kiedy to świeżo przybyli osadnicy (The Pilgrims) zmierzyli się z bardzo srogą zimą i jej skutkami. Wiele osób cierpiało z powodu głodu a niektórzy z nich zmarli. Na szczęście, latem następnego roku uzyskali obfite plony i wraz z plemieniem zamieszkałych tam Indian z plemienia Wampanoagów ucztowali dziękując za udane żniwa. W 1863 Prezydent Abraham Lincoln ustanowił Święto Dziękczynienia świętem narodowym.

Do dziś Święto Dziękczynienia jest bardzo ważnym wydarzeniem łączącym rodziny przy wspólnym stole. Właśnie w ten dzień spożywany jest uroczysty posiłek. Główną potrawę stanowi indyk
z sosem żurawinowym, pieczonymi ziemniakami a deser stanowi ciasto z dyni. Co ciekawe, w dzień obchodów tego święta urzędujący Prezydent Stanów Zjednoczonych zwykle ułaskawia jednego indyka. Obchody tego święta w SP5 nakłoniły uczniów do refleksji. Nauczycielki języka angielskiego pragnąc upamiętnić ten dzień w naszej szkole zaproponowały uczniom z każdej klasy stworzenie liścia z informacjami za co są wdzięczni. Młodzi nowodworzanie chętnie włączyli się do akcji. Liście zostały zamieszczone na symbolicznym drzewie. Z powstałych zapisów można odczytać, że uczniowie SP5 potrafią docenić to co mają będąc wdzięcznymi za swoje rodziny, przyjaciół i dobra osobiste.

Nauczycielki języka angielskiego


Pliki do pobrania

Dzieje się!

Chcesz poznać "Piątkę"? Obejrzyj nasz film!
Zobacz galerię archiwalnych zdjęć Szkoły!