SZYBKI KONTAKT

tel. 22 775 50 75
sekretariat@sp5.com.pl

ADRES

ul. Chemików 1A
05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

GODZINY PRACY

Poniedziałek - Piątek
7:30 - 15:30
Szkolny Amatorski Turniej Szachów Błyskawicznych - relacja
15/05/2023

15 maja w pomieszczeniach biblioteki szkolnej odbył się pierwszy Amatorski Szkolny Turniej Szachów Błyskawicznych.Bezapelacyjnym zwycięzcą turniejowych zmagań został Hubert Wasilczyk, który wygrał wszystkie siedem meczy. Triumfator otrzymał atrakcyjną nagrodę rzeczową oraz medal; wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz szachowe upominki. Fundatorem nagród było Stowarzyszenie Przyjaciół Piątki.

Popularność szachów wśród młodzieży jest niewątpliwie na fali wznoszącej. Ogromne zainteresowanie Turniejem, do którego zgłosiło się aż 22 graczy, wymusiło na organizatorach zmianę systemu parowania z kołowego (każdy z każdym) na system szwajcarski (gracze o podobnej liczbie punktów są parowani ze sobą). Siedmiorundowy turniej, rozgrywany na jedensastu 'deskach' był prawdziwym szachowym maratonem. Nie zabrakło zaciętych końcówek rozgrywanych na niedoczasie, kilkukrotnie partie zakończyły się 'szewskim' matem, a emocje turniejowych zmagań powodowały, że podstawianie figur pod bicie zdażało się nawet żelaznym faworytom. Wygrywał ten, kto nie tylko najlepiej znał teorię debiutów i końcówek szachowych, ale równiez potrafił opanować swoje zdenerwowanie.

Królewska gra to nie tylko fascynująca rozrywka umysłowa. Zmaganiom szachowym nieodłącznie towarzyszy, ukształtowana przez stulecia, kultura gry i postępowania. Uścisk dłoni na początek i na koniec partii, szacunek wobec oponenta przejawiający się w ciszy panującej przy szachownicy, wymiana opinii po partii i udzielenie przeciwnikowi rad na przyszłość - to tylko niektóre z elementów szachowej otoczki. Wszyscy gracze byli pod tym względem wspaniali.

Uczestnicy Turnieju doskonale wczuli się w klimat turniejowych zmagań. Przerwy pomiędzy rundami obfitowały w dyskusje nad wyższością 'londona' nad 'ruy-lopezem', 'karo-canna' nad 'sycylem'. Jeżeli zainteresowanie uczniów szachami utrzyma się w przyszłości, to Turniej Szachów Błyskawicznych ma szansę stać się szkolnym klasykiem i na stałe zagościć w kalendarzu imprez szkolnych w przyszłych latach.

Tekst:
Radosław Modzelewski
Zdjęcia:
Gabriel Wiśniewski, Radosław ModzelewskiDzieje się!

Chcesz poznać "Piątkę"? Obejrzyj nasz film!
Zobacz galerię archiwalnych zdjęć Szkoły!