SZYBKI KONTAKT

tel. 22 775 50 75
sekretariat@sp5.com.pl

ADRES

ul. Chemików 1A
05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

GODZINY PRACY

Poniedziałek - Piątek
7:30 - 16:15
Obchody imienin Marszałka Piłsudskiego
20/03/2018

W poniedziałek 19 marca obchodzone było w Nowym Dworze wyjątkowe święto. Były to obchody imienin Józefa Piłsudskiego. Uroczystości z tym związane odbyły się pod pomnikiem Marszałka, na skwerze przy ul. Warszawskiej. W celu oddania hołdu wielkiemu rodakowi zebrały się ważne postacie związane z naszym miastem (burmistrz miasta, przewodniczący rady miejskiej) a także przedstawiciele wojska, kombatanci, harcerze i delegacje z placówek edukacyjnych. Nie zabrakło tam oczywiście reprezentacji naszej szkoły.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu polskiego, po czym prowadzący przywitał wszystkich przybyłych. Po krótkim wstępie, przybliżającym postać Marszałka i Jego zasługi względem ojczyzny, zgromadzeni mieli okazję poznać tradycje związane z obchodami tego święta w przeszłości oraz obecnie. Dowiedzieliśmy się m.in., iż za życia Józefa Piłsudskiego, obchody Jego patrona urosły niemal do rangi święta państwowego, a po Jego śmierci w okresie II RP były świętem dwudniowym hucznie obchodzonym. W dzisiejszych czasach, okoliczność ta jest czczona głównie przez instytucje wojskowe i środowisko Piłsudczyków. W obecnym, 2018 r., dzień ten nabiera dodatkowego znaczenia, w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak to ujął w swoim przemówieniu burmistrz Jacek Kowalski „Możemy uznać tę uroczystość jako symboliczne rozpoczęcie obchodów stulecia niepodległości w naszym mieście”.

Po uroczystym złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy pod pomnikiem Marszałka, zebrani odsłuchali kilku pięknych utworów o tematyce wojennej. Obok podniosłych tonów muzyki, słoneczna pogoda i uśmiechy na twarzach naszych delegatów przypominają nam, iż tego typu święta patriotyczne stanowią powód nie tylko do dumy i nostalgii, ale również a może przede wszystkim - do radości i dumy.Dzieje się!

Chcesz poznać "Piątkę"? Obejrzyj nasz film!
Zobacz galerię archiwalnych zdjęć Szkoły!