SZYBKI KONTAKT

tel. 22 775 50 75
sekretariat@sp5.com.pl

ADRES

ul. Chemików 1A
05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

GODZINY PRACY

Poniedziałek - Piątek
7:30 - 16:15
Siódmoklasiści z wizytą w Sejmie RP
24/02/2018

22 lutego uczniowie klas siódmych  wraz z opiekunami zwiedzili gmach Sejmu RP.  Pracownica Biura Komunikacji Społecznej Kancelarii  Sejmu zaprezentowała  skrócony wykład dotyczący historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu: od XV wieku przez Sejm Czteroletni, II Rzeczpospolitą, czasy PRL-u po czasy obecne. Wykład  był połączony ze zwiedzaniem budynków sejmowych : galerii Sali Posiedzeń Sejmu, hallu głównego (makieta kompleksu budynków sejmowych, tablica upamiętniająca posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, tablica upamiętniająca parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, gablota z laskami marszałkowskimi), Sali Kolumnowej, Korytarza Marszałkowskiego.

Uczniowie mieli okazję, by uporządkować swoje wiadomości dotyczące trójpodziału władzy i organów władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej.  Wykazali się też sporą wiedzą na temat partii, które obecnie zasiadają w parlamencie.

Pani przewodnik, oprowadzając naszą wycieczkę po budynku Sejmu, opowiadała, w jaki sposób funkcjonuje współczesny parlament i jak powstaje ustawa, a także zapoznała zwiedzających z pracą, obowiązkami i prawami parlamentarzystów.

A po lekcji parlamentaryzmu siódmoklasiści udali się do kina na film pt. Cudowny chłopak w reżyserii Stephena Chbosky`ego, który poruszył zwłaszcza dziewczyny. Niektóre jeszcze długo po seansie zalewały się łzami:)

 Dzieje się!

Chcesz poznać "Piątkę"? Obejrzyj nasz film!
Zobacz galerię archiwalnych zdjęć Szkoły!