SZYBKI KONTAKT

tel. 22 775 50 75
sekretariat@sp5.com.pl

ADRES

ul. Chemików 1A
05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

GODZINY PRACY

Poniedziałek - Piątek
7:30 - 15:30
Kolonia w Murzasichlu - dzień 4
13/07/2018

Czwartego dnia kolonii znów wybraliśmy się do Zakopanego, z nadzieją, że tym razem pogoda nie pokrzyżuje nam planów.

Na szczęście nasza druga wyprawa do stolicy polskich Tatr  była udana: po pochmurnym poranku, wyszło słońce  i  udało nam się zobaczyć, wszystko to, co sobie zaplanowaliśmy.

Najpierw podziwialiśmy miasto  za szyb autokaru i jednocześnie koloniści mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat Zakopanego  i jego historii.

A ponieważ Zakopane słynie z Krupówek, najpierw udaliśmy się na spacer po tej liczącej 1100 metrów ulicy. Oprócz podziwiania tradycyjnych góralskich budowli, można tam też zakupić pamiątki i ...zjeść coś dobrego. Nasi koloniści wybrali się do kawiarni na lody, gofry i  pyszne desery.

Potem pojechaliśmy na Krzeptówki, ponieważ  jednym z miejsc, które z pewnością warto w Zakopanem zobaczyć jest Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, oddalone około 4 km od centrum. Powstało jako wotum dziękczynne za uratowanie życia Ojca Świętego Jana Pawła II po zamachu na Jego osobę 13 maja 1981 roku.  Kościół  warto zobaczyć również  ze względu na styl,  w jakim został zbudowany: zaprojektował  go mieszkaniec Zakopanego, a   całą architekturę wykonali zakopiańscy górale. Sanktuarium  ma elementy stylu podhalańskiego i wywarło na naszych turystach wielkie wrażenie.

Wróciliśmy na obiad do ośrodka Giewont i zaraz po zjedzeniu posiłku udaliśmy się  do Izby Regionalnej u Gąsiennicy w Murzasichlu na spotkanie z prawdziwym góralem:)

Prelekcja prowadzona przez  pana Adama Gąsienicę odbyła się w tradycyjnej góralskiej chałupie, której wystrój stanowią autentyczne zbiory sztuki podhalańskiej. Opowieści o pierwszych osadnikach, zwyczajach pasterskich, legendach zbójnickich, muzyce i stroju przeplatane były  grą na góralskich instrumentach i humorem góralskim, a ilustrację do opowieści stanowiły  bogate zbiory rzemiosła artystycznego, pasterskich sprzętów użytkowych, strojów oraz instrumentów regionalnych.
Dopełnieniem opowieści była prezentacja multimedialna, która  zawierała stare fotografie, przedstawiające historię Zakopanego i okolic oraz postaci związane z regionem, a także panoramy tatrzańskie i  ciekawe  szlaki turystyczne.

Spotkanie było okazją do tego, by dzieci zetknęły się z podhalańskim folklorem i góralską gwarą i było to z pewnością cenne doświadczenie.  Zwłaszcza, że jeden z naszych kolonistów był  przekonany, że góral mówił  po...niemiecku:)

Dopełnieniem pełnego wrażeń dnia były zabawy na boisku, gdzie udaliśmy się już po kolacji. Potem wieczorna toaleta,  sprawdzanie czystości w pokojach i ...usilne próby zagonienia do łóżek rozochoconych i rozbawionych kolonistów.

Udało się...

 



Dzieje się!

Chcesz poznać "Piątkę"? Obejrzyj nasz film!
Zobacz galerię archiwalnych zdjęć Szkoły!