SZYBKI KONTAKT

tel. 22 775 50 75
sekretariat@sp5.com.pl

ADRES

ul. Chemików 1A
05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

GODZINY PRACY

Poniedziałek - Piątek
7:30 - 16:15
    /   Dzieje się!   /   „Żonkile” w SP 5
„Żonkile” w SP 5
22/04/2022

W tym roku nasza szkoła włączyła się w realizację ogólnopolskiej akcji „Żonkile”, której organizatorem jest muzeum Polin w Warszawie. Jest to przedsięwzięcie mające na celu upamiętnienie bohaterów powstania w getcie warszawskim, do wybuchu którego doszło 19.04.1943r.

W szkolnej świetlicy zrealizowane zostały zajęcia przybliżające tę tematykę, na podstawie specjalnie z tej okazji utworzonego opowiadania pana Pawła Beręsewicza „Strasznie strasznie”. 

Wykonanych zostało także kilkaset papierowych żonkili, które rozdawane były uczniom i pracownikom szkoły, jako znak pamięci o minionych wydarzeniach.

W 20022r już po raz dziesiąty organizowana jest akcja „Żonkile”. Jej symbolem jest papierowy kwiat, który stanowi odniesienie do tradycji zapoczątkowanej przez jednego z przywódców powstania- p. Marka Edelmana. Edelman przeżył wojnę i co roku, do końca życia (zmarł w 2009r.)  pod Pomnikiem Bohaterów Getta składał bukiet żonkili. Ich jaskrawożółty kolor jest odniesieniem do szaleńczego zrywu powstańców.

Na temat akcji „Żonkile” więcej tu: https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-2022

Tekst i zdjęcia:
M. DudzińskaDzieje się!

Chcesz poznać "Piątkę"? Obejrzyj nasz film!
Zobacz galerię archiwalnych zdjęć Szkoły!