Gdzie króluje ziarno piasku

Takimi słowami, będącymi cytatem z pewnego mądrego artykułu, można określić tegoroczną wycieczkę uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Nowym Dworze , realizowaną w ramach szkolnego programu ekologicznego. Na pięć dni wyjechali oni do Słowińskiego Parku Narodowego, którego największą atrakcją turystyczną są ruchome wydmy. Dni wypełnione były przemierzaniem ciekawych terenów.



Z hotelu w Smołdzińskim Lesie codziennie czterdzieścioro troje uczniów ruszało w inny, nieznany sobie dotąd zakątek środkowego wybrzeża. Rozpoczęto od zajęć dydaktycznych w Ośrodku Dydaktycznym Parku Narodowego w Smołdzinie. Odbyło się poznawanie zasobów muzeum (okazy roślin, zwierzęta), ćwiczenia , bogatm zestawem kart zadań, w ustalaniu , jakie drzewa są pomnikami przyrody i jak funkcjonują parki narodowe. Była również wycieczka na Rowokół -" świętą górę Słowińców" .Dzisiaj wznosi się tam wieża widokowa( byliśmy na niej!). Innego dnia uczniowie brnęli dzielnie przez ruchome piaski Wydmy Czołpińskiej , aby po ich pokonaniu dostać się nad nadmorska plażę. Tu uczniowie poznawali roślinność i małże wybrzeża Bałtyku. Po południu tego samego dnia oglądać można było widoki z wieży latarni morskiej w Czołpinie. Dużym przeżyciem dla uczestników wycieczki było zwiedzanie skansenu wsi słowińskiej w Klukach. Zobaczyli ciekawe budownictwo, dawne sprzęty mieszkalne - odłamu ludności, który praktycznie już tu nie zamieszkuje(ale dał początek nazwie parku narodowego). Młodzież oglądała też strome - klifowe wybrzeże Bałtyku w Dębinie i podziwiała rośliny okolicznych lasów. Po zajęciach poznawczych był czas na grę w piłkę, inne zabawy ruchowe i dyskotekę, a nawet na wycieczkę pożyczonymi w pensjonacie rowerami.

Wycieczka pod kierownictwem dyrektora szkoły, Jerzego Kowalika, z udziałem nauczycieli - pań Małgorzaty Dominik, Elżbiety Lipińskiej , Danuty Waryńskiej, pana Jerzego Wysokińskiego- dała uczniom dużo praktycznej wiedzy ekologicznej i krajoznawczej, a także była okazją do wzajemnego poznania się, ugruntowania przyja1ni i wypoczynku poza domem. Świadectwem wykonanej pracy i pamiątką wyprawy były specjalnie przygotowane przed imprezą dzienniczki zajęć i dyplomy oraz karty zadań ze Ośrodka Dydaktycznego Parku i materiały kartograficzne. Pogoda dopisała wyjątkowo, prawie cały czas świeciło słońce. W podróży pomagał wynajęty wygodny autokar znakomicie prowadzony przez p. Wojciecha Wolskiego, który dla tej wycieczki dokonywał cudów w dotarciu do każdego zaplanowanego, najtrudniejszego miejsca wyprawy.

Udaną wyprawę, bogatą we wszystkie materiały dydaktyczne i kartograficzne, dzieci zawdzięczały również pomocy materialnej sponsorów, którym składamy podziękowania - PZU S.A. - inspektorat w Nowym Dworze Maz., Bankowi Spółdzielczemu, Szkole Nauki Jazdy p. Andrzeja Gryglasa, Hurtowni Spożywczej "Kruszewska".

Jerzy Kowalik
do góry