Święto Niepodległości

Co na temat Święta Niepodległości wie współczesny Polak?  Czy znajomość trudnej i  zawiłej historii naszego kraju jest nam dzisiaj w ogóle potrzebna?  I czy patriotyzm to nie jest przypadkiem puste i niemodne słowo?

Na wszystkie te pytania odpowiedzi szukali uczniowie SP5, którzy z okazji 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowali przedstawienie zatytułowane „Tomasz Miś na żywo”.
Przedstawienie powstało pod kierunkiem pań: Agnieszki Rabiej, Jolanty Szczepańskiej, Anny Krajczyńskiej i Agnieszki Piszczek i wzięło w nim udział kilkudziesięciu uczniów klas IV – VI. 

8 listopada 2013 roku sala gimnastyczna Piątki „zamieniła się” w studio telewizyjne programu publicystycznego, nad którym czuwała ekipa telewizyjna w składzie Reżyser (Magda Ciurzyńska), Kierownik Planu (Julka Pelikan) i Kierownik Produkcji (Krystian Bernat).  Dźwiękowcem, odpowiedzialnym za oprawę muzyczną i nagłośnienie był Sławek Rynkun.
Prowadzący, dziennikarz Tomasz Miś (Michał Szerszeń) zaprosił do swojego programu specjalnych gości: panią socjolog (Kasia Fajfer), panią profesor historii (Julka Trześniewska) i polityka (Sebastian Niezbecki). Goście programu „Tomasz Miś na żywo” dyskutowali o tym, czym współcześnie jest patriotyzm, rozmawiali o historii Polski, o przyczynach utraty niepodległości i sensie narodowych powstań.  Zaproszony do programu kombatant, uczestnik Powstania Warszawskiego (Mikołaj Misztela) opowiadał o tym, jak w jego rodzinie walczono o wolność Polski.

Była też sonda uliczna, w której reporterka (Kamila Zielska),  specjalna wysłanniczka programu pytała przechodniów, co wiedzą na temat Święta Niepodległości. Niestety, ani spotkana na ulicy Blondynka (Julia Wieliczko), ani Bizneswoman (Wiktoria Kołodziejska), ani też grupa Małolatów (Oskar Sawicki, Kamil Zaremba, Kuba Retkiewicz, Kacper Dąbrowski, Maciek Zawadzki) – nikt nie potrafił dokładnie odpowiedzieć na pytanie dziennikarki, z jakimi wydarzeniami historycznymi wiąże się data 11 listopada 1918 roku. Dopiero elegancki starszy Pan (Czarek Mielczarek) wykazał się sporą wiedzą historyczną. 
 
Przerywnikami w programie były występy „aktorów” z Teatru Dramatycznego, recytujących wiersze o Ojczyźnie (Majka Wrzesińska, Wiktoria Affek, Ola Kontnik, Marta Moskwa, Zuzia Wasilko, Dominika Czarnecka, Dominika Snopkiewicz, Marta Skrocka, Oliwia Mróz, Gosia Bala, Natalia Galbarczyk i Kuba Słoński).
Niewątpliwą ozdobą były piosenki zespołu muzycznego „Number Five” (na co dzień to dziewczyny z klas 5b, 6e i 6b: Zuzia Wasilko, Marta Moskwa, Klaudia Zawłocka, Ola Jasińska, Dorota Deręgowska, Sandra Antonowicz, Małgosia Piórkowska, Ola Galińska, Natalia Laskowska, Agata Radzikowska), który wykonał utwór ze ścieżki dźwiękowej filmu „Bitwa Warszawska 1920” („Śpiewka 1920”) oraz „Żeby Polska była Polską” i „Ja to mam szczęście”, z niepowtarzalnymi partiami solowymi  Zuzi Wasilko i Marty Moskwy.  Specjalne podziękowania należą się panu Dariuszowi Wasilko za przygotowanie podkładów muzycznych do śpiewanych przez zespół piosenek.

Spektakl, choć chwilami zabawny, nie był pozbawiony poważnego przesłania. „Aby człowiek wiedział, dokąd idzie, musi wiedzieć, skąd przychodzi.  Naród bez historii błądzi, jak człowiek bez pamięci…” – te słowa pochodzące z przedstawienia uświadamiają, że znajomość własnej historii i tradycji budują naszą tożsamość i to, kim jesteśmy dzisiaj, a pojęcia:  Ojczyzna, Patriotyzm wcale nie straciły na wartości, może tylko nieco zmieniły swoje znaczenie.

W przedstawieniu wystąpili również w roli Uczniów: Julka Łaniewska, Anita Grzelak, Milena Dolińska, Zuzia Forma, Aneta Gładysz, Natalia Pietrow, Julka Mitrus, Natalia Kuczyńska, Karolina Łapińska, Sebastian Pielaciński, Czarek Krzemiński, Paweł Podyma, Michał Szymczukiewicz, Olga Olszewska, Bilal Jadou.

 



A. Rabiej, J. Szczepańska zdj. E. Lewandowska

Zobacz zdjęcia

do góry