Z ekologią na Ty w "Piątce"

Koniec roku szkolnego to czas na podsumowanie IX edycji Programu Szkolnego Fundacji RECAL. Fundacja ta wspiera i promuje na terenie Polski działalność mającą na celu odzysk i ponowne przetworzenie puszek aluminiowych po napojach. Swoje cele realizuje upowszechniając w społeczeństwie wiedzę na temat możliwości powtórnego wykorzystania aluminiowych puszek po napojach oraz płynących z tego pożytków ekologicznych i ekonomicznych, a także poprzez programy i konkursy edukacyjne kierowane do dzieci, młodzieży, a także osób dorosłych.
Przystąpienie do programu umożliwiło naszej Szkole otrzymanie Pakietu Edukacyjnego do zajęć z klasami .Pakiet ten zawiera materiały dla ucznia i dla nauczyciela prowadzącego zajęcia. Otrzymujemy również akcesoria przydatne do recyklingu (kartonowe pojemniki oraz worki na puszki, magnesy do testowania puszek). Szkoła otrzymuje biuletyn informacyjny "AluWieści" zawierający bieżące informacje na temat recyklingu alu-puszek. Celem programu jest uświadomienie dzieciom, iż nie wszystkie materiały odpadowe muszą zostać wyrzucone lub zniszczone, ale stanowią cenny materiał do odzysku i ich zbiórka chroni nasze środowisko. Każda Szkoła obiera własny sposób przeprowadzenia programu.
W tym roku szkolny program przebiegał pod hasłem "Zamień aluminiową puszkę na aluminiowa ramę rowerową". Obejmował on uczniów klas I-VI i odbywał się następująco:

  • realizacja zajęć dydaktycznych
  • ogólna zbiórka odpadu aluminiowego prowadzona w wyznaczonych pojemnikach na obszarze szkoły i w każdej sali lekcyjnej
  • indywidualna zbiórka przez uczniów odpadu aluminiowego z obszaru naszego miasta

Realizacja zajęć dydaktycznych " Aluminium i jego recykling, z wykorzystaniem materiałów Fundacji Recal, prowadzona była we wszystkich klasach I-IV. Zajęcia te nauczyciele wzbogacili poprzez wycieczki do firmy Parcon, gdzie uczniowie zostali zapoznani z jednym z etapów odzysku puszek aluminiowych. W miesiącu marcu uczniowie spotkali się z Prezesem Fundacji Recal panem Jackiem Wodzisławskim. Spotkanie to wniosło dużo cennych informacji dotyczących edukacji ekologicznej na przykładzie odzysku aluminiowych puszek po napojach, zasad tego programu, wniósł ogromną zachętę dla dzieci do recyklingu tego cennego opakowania na terenie naszej szkoły.

Tym działaniom służyła również organizacja szkolnego konkursu ekologicznego dla uczniów klas III wraz z konkursem plastycznym. Należy tu wspomnieć, że w naszej Szkole od wielu lat prowadzona jest realizacja przedmiotu nadobowiązkowego - edukacja ekologiczna w klasach III -IV. Od wielu lat z wykorzystaniem "Puszkojada" złomujemy i przekazujemy do firm recyklingowych zebrane aluminium.

Zbiórka odpadu aluminiowego to działania uczniów i ich rodziców. Uczniowie w określone dni tygodnia przynosili zebrane puszki do szkoły . W wyznaczonym miejscu i w obecności osób odpowiedzialnych za zbiórkę i przechowywanie oddawali minimum 10 sztuk puszek jednorazowo . Ilości te były ewidencjonowane i zapisywane na konto każdego ucznia, który dostarczył odpad aluminiowy. Trzej uczniowie, którzy w wyznaczonym okresie programu zebrali największą ilość puszek otrzymali nagrodę w postaci wspaniałych rowerów. Osoby odpowiedzialne za przygotowanie i przeprowadzenie zajęć na temat aluminium i jego recyklingu to: w klasach IV - VI p. Małgorzata Dominik, w klasach I - III -
p. Mirosława Pogorzelska.

Za zbieranie i bezpieczne przechowywanie puszek w szkole, przygotowanie dla uczniów i rodziców plakatów informujących o programie, popularyzację osiągnięć i programu odpowiedzialny był Samorząd Szkolny i jego opiekun p.Katarzyna Nowicka, za zbiórkę indywidualną puszek, ich magazynowanie, prowadzenie ewidencji odpowiadał p.Jarosław Królikowski.

Realizacja tego konkursu przerosła nasze oczekiwania. Szkoła i uczniowie indywidualnie zebrali - 788 kg aluminium. Uczniowie, którzy zebrali najwięcej puszek i otrzymali rowery to: Lis Ada - 5765 puszek, Łubińska Justyna - 5230 puszek, Kurpiewski Patryk - 4897 puszek.
Po zakończeniu realizacji programu przekazaliśmy sprawozdanie do Fundacji Recal i liczymy na udział w corocznym, w ogólnokrajowym podsumowaniu programu z wręczeniem nagród dla najlepszych.

W tym roku szkolnym Szkoła nasza przeprowadziła gminny konkursu "Z ekologia na ty" dla szkół podstawowych z obszaru miasta Nowy Dwór Mazowiecki W tym okresie przebiegała również realizacja konkursu plastycznego "Śmieci mniej, ziemi lżej"dla uczniów szkół podstawowych z obszaru miasta. To nie koniec naszych działań na rzecz ochrony środowiska - również w tym roku szkolnym braliśmy udział w konkursie zbiórki makulatury, organizowanym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego. Realizacja tego konkursu na terenie Szkoły przebiegła znakomicie. Tu należą się ogromne podziękowania rodzicom, którzy tak wspaniale zaangażowali się w zbiórkę makulatury. Uczniowie wspomagani przez rodziców zebrali 13320 kg makulatury. Najlepsza klasa III F zebrała 3062 kg. Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród odbędzie się w Urzędzie Marszałkowskim we wrześniu.

Jerzy Kowalik

do góry