Jubileusz w królestwie Piątki

Trudno uwierzyć, ale to już 20 lat minęło, od kiedy Szkoła Podstawowa nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Nowym Dworze otworzyła swoje podwoje dla dzieci z naszego miasta.

26 września 1984 r. uczeń klasy pierwszej Sebastian Wrzesiński wezwał pierwszym szkolnym dzwonkiem wszystkich 1071 uczniów i 59 nauczycieli do wypełniania obowiązków" - czytamy w informatorze wydanym z okazji XX -lecia.


Materiał filmowy z imprezy (Macromedia Flash, 8,7 MB)

Po niemal 20 latach od tej niezapomnianej dla wielu daty, 24 września o godz. 14.00 na sali gimnastycznej zgromadziło się wielu znakomitych gości - przyjaciół szkoły, pracowników, uczniów i rodziców. Swoją obecnością zaszczyciły szkołę władze miasta, poprzedni dyrektorzy placówki: pierwszy dyrektor Kazimierz Szczerbatko i jego następca Jerzy Wysokiński oraz Dyrektor Wydziału Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Kuratorium Oświaty Anna Milewska, Józef Kisiel były inspektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta, byli nauczyciele i pracownicy placówki.

Uroczystość odbywała się w oryginalnej zamkowej scenerii, baszt, murów i tronów. Uczniowie zaprezentowali dorobek kolejnych królów Królestwa Piątki: Kazimierza (K. Szczerbatko), Jerzego I Brodatego (J. Wysokińskiego) i Jerzego II Obecnego (Jerzego Kowalika). Wspaniale przygotowany i przedstawiony program artystyczny, w którym było dużo śpiewu i tańca przeprowadził wszystkich gości przez bogaty dorobek szkoły i uczniów. Autorem scenariusza była wicedyrektor szkoły Elżbieta Lewandowska, za przygotowanie programu odpowiadali: Małgorzata Liwska, Halina Kozioł, Dorota Ziemińska, Agnieszka Patłaszyńska.

Przy pomocy byłych Królów Piątki, w pełnych humoru nieplanowanych dialogach podziękowano i wręczono jubileuszowe tarcze szkolne Przyjaciołom Szkoły. Specjalnie z tej okazji wydane medale otrzymali nauczyciele, którzy od 20 lat nieprzerwanie pracują w Piątce. Po podziękowaniach, życzeniach i wręczeniu prezentów goście zostali zaproszeni do obejrzenia okolicznościowych wystaw. Wspaniałe dekoracje i ciekawe wystawy przygotowane pod kierunkiem p. Iwony Zielińskiej i Ireny Malec oraz wszystkich nauczycieli, wyróżniły tę uroczystość spośród wielu innych organizowanych w naszym mieście.

Zaprezentowano nie tylko prace uczniów , ale i zdjęcia z historii szkoły, listy uczniów z dzienników szkolnych poszczególnych klas, co spotkało się ze szczególnym zainteresowaniem gości. Goście ze wzruszeniem po kilkunastu latach odnajdywali na listach swoje nazwiska i oglądali zdjęcia z wręczania świadectw, nagród, imprez szkolnych i innych wydarzeń z życia szkoły.

To nie koniec tej bajki.

W szkole nr 5 arkana wiedzy zgłębia obecnie 767 uczniów. Dyrektor Jerzy Kowalik kładzie nacisk na kształcenie informatyczne uczniów, którzy do swojej dyspozycji mają pracownię komputerową, a już wkrótce dzięki drugiej, obie z dostępem do internetu, możliwe będzie prowadzenie zajęć przy wykorzystaniu technik multimedialnych. Uczniowie wydają także ciekawą, profesjonalną gazetkę szkolną "Szuwarek". Szkoła była i jest uczestnikiem wielu wydarzeń i akcji w mieście: m.in. sprząta świat, zbiera górę grosza, "adoptowała" ucznia z Afryki, zbiera surowce wtórne, ma wielu laureatów olimpiad przedmiotowych i sportowych. To właśnie w piątce odbył się najazd mikołajów, wykonano najdłuższy łańcuch choinkowy - 327 m, ekologiczny wąż z butelek plastikowych - 67 m, łańcuch ze spinaczy biurowych - 136 m, najwięcej zebrano makulatury - jedna klasa 288 kilogramów.

Ta bajka się nie kończy, dalszą opowieść dopisze życie...


Z okazji jubileuszu życzymy "Piątce", żeby była jak z bajki, jak z marzeń dziecięcych, szczęśliwych i radosnych, żeby była miejscem, które po wielu latach przywoła tylko najmilsze wspomnienia.

tekst: A. Daniszewska, video: A. Lewandowski

do góry