2008_Parki i Ogrody kl 5 (25.09.2008)

W czwartek 25 września 2008r. klasy piąte uczestniczyły w wycieczce po Parkach i Ogrodach Warszawskich. W planie naszej wyprawy było odwiedzenie Pałacu w Jabłonnie, Parku Saskiego, Parku Łazienkowskiego oraz Ogródka Jordanowskiego.

Spod szkoły wyjechaliśmy o godzinie 8:00, po około pół godzinie byliśmy pod Pałacem w Jabłonnie. Kompleks pałacowo - parkowy powstał już w XV wieku, Część pałacowa obecnych kształtów nabrała dopiero w XVIII wieku.
Siedziba Michała Poniatowskiego składa się trzech budynków: centralnego pałacyku (mieszkania właściciela) oraz dwóch bocznych pawilonów.
Pawilon lewy zwany był Królewskim ponieważ służył jako mieszkanie Stanisławowi Poniatowskiemu, prawy natomiast przeznaczony był dla gości. W części parkowej do dziś możemy podziwiać szereg pawilonów wznoszonych w XVIII wieku. Są to m.in. grota, przepiękna oranżeria oraz pawilon chiński.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był Park Saski. Dawniej był on ogrodem królewskim. Dla publiczności otwarty został w XVIII wieku. Park jest przepięknym terenem zielonym przyciągającym wielu spacerowiczów, szczególnie podczas koncertów orkiestr wojskowych i uroczystości przy Grobie Nieznanego ?ołnierza. Bardzo ciekawymi obiektami ogrodu są: wodo-zbiór w kształcie świątyni oraz fontanna ogrodowa. Podczas naszego spaceru po Parku, mieliśmy również okazję obserwować przygotowania grupy aktorskiej, która specjalnie dla nas wykonała swoje przedpremierowe przedstawienie.
 
Następnym miejscem naszej wyprawy był Park Łazienkowski. Jest to największy i najpiękniejszy park krajobrazowy Warszawy. Zapełniony jest pawilonami, altanami i rze1bami. Dawną Ła1nię przebudowano na przepiękny pałac Na Wodzie – letnią rezydencję króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Oprócz samego pałacu Na Wodzie w Łazienkach możemy obejrzeć wspaniałą Starą Pomarańczarnię, teatr Na Wyspie oraz Pałac Myślewicki. Jednym z najtłumniej odwiedzanych miejsc w parku jest pomnik Fryderyka Chopina, u którego stóp w letnie weekendy odbywają się koncerty muzyki wielkiego kompozytora. My również spędziliśmy trochę czasu przy pomniku – na pamiątkę z wycieczki każdy z nas wykonał własnoręcznie rysunek przedstawiający wizerunek Fryderyka Chopina.
 
Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy jeszcze ogromny plac zabaw dla dzieci w Ogrodzie Jordanowskim, gdzie mogliśmy do woli korzystać ze wszystkich atrakcji. To była bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka.

Zobacz zdjęcia

do góry