Sukcesy uczniów SP5 w roku szkolnym 2007/2008

Miniony  rok szkolny przyniósł Piątce bardzo wiele sukcesów – nie tylko
w konkursach międzyszkolnych, czy powiatowych, ale także wojewódzkich
i ogólnopolskich. To pasmo sukcesów nie jest jednak przypadkowe – to konsekwencja decyzji i działań podjętych przez Dyrekcję i Radę Pedagogiczną kilka lat temu.

Laureatki konkursów kuratoryjnych

Do najbardziej prestiżowych konkursów przedmiotowych należą te organizowane przez Kuratorium Oświaty.
Każdego roku szkolnego uczniowie szkół podstawowych mogą zmierzyć się w kuratoryjnych konkursach przedmiotowych: matematycznym, polonistycznym, informatycznym. Konkursy te mają trzy etapy: szkolny, rejonowy i wojewódzki, a warunkiem przejścia każdego z nich jest uzyskanie co najmniej 90 %. Dopiero wówczas uczeń otrzymuje zaszczytny tytuł Laureata.
Udaje się to jednak niewielu, bo stopień trudności zadań na każdym
z trzech etapów tych konkursów jest bardzo wysoki. Spośród kilkuset osób uczestniczących w pierwszym etapie, laureatami zostaje kilkunastu,
a czasem zaledwie kilku uczniów. I jest to elita – najlepsi w całym województwie.
Wśród najlepszych w roku szkolnym 2007/2008 znalazły się dwie uczennice Piątki: Ania Zielińska ( 6b) została Laureatką Polonistycznego Konkursu Kuratoryjnego, a Milena Kowalska (6b)  - Konkursu Informatycznego MiniLOGIA 6.


Najlepsi informatycy w województwie

To nie jedyny sukces w dziedzinie informatyki odniesiony w  minionych miesiącach przez uczniów SP 5. Piatka wyrasta bowiem na "informatyczną potęgę", a nasi uczniowie zdominowali wiele konkursów, także ogólnopolskich. Nie bez znaczenia jest fakt, że już kilka lat temu  postawiliśmy na informatykę: profesjonalne przygotowanie nauczycieli, wyposażenie szkoły w wysokiej jakości sprzęt komputerowy
i multimedialny, a także wprowadzenie zajęć informatyki już w II klasie szkoły podstawowej zaczęły przynosić wymierne rezultaty.
Każdego roku Piątka ma swoich finalistów Ligi Zadaniowej – do  IV edycji tego konkursu przystąpiło 380 uczestników z całej Polski, w tym maksymalną ilość punktów (140 ) uzyskało 29 uczniów. Wśród nich znalazły się dwie uczennice SP 5: Ania Kopeć  (6b) i  Milena Kowalska (6b).
Uczniowie SP 5 dominowali także w dwóch konkursach ogólnopolskich organizowanych przez Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. „Bohater Mojej Ulubionej Książki” to konkurs
na pokaz lub grę przygotowaną w środowisku Logomocja, polska edycja Imagine i skierowany był do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu całej Polski. I miejsce w tym konkursie zajęli: Ania Kopeć (6b)
i Mateusz Spalik (5d), zaś II miejsce przypadło Zuzannie Sitkowskiej (6b) i Ani Zielińskiej (6b).
Drugi konkurs, „?aba w LOGO” – również przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu całej Polski i również  polegał na samodzielnym wykonaniu w środowisku Logomocja polska edycja Imagine pokazu lub gry, tyle że przedstawiającej płazy w ich naturalnym środowisku. Wybór takiego akurat tematu nie był przypadkowy, bowiem światowe organizacje na rzecz ochrony przyrody ogłosiły rok 2008 Rokiem ?aby, co ma na celu zaakcentowanie nowego programu ochrony płazów zagrożonych wyginięciem.
I tu również zabłysnęli uczniowie Piątki: I miejsce zajęli: Ania Kopeć (6b)
i Mateusz Spalik (5d ), II miejsce: Zuzanna Sitkowska ( 6b), III miejsce: Magda Bajorek ( 6b ). Wyróżnienia przypadły: Monice Moskwie i  Idze Wróblewskiej ( 6b).

„Szuwarek”  - ósma redakcja w Polsce

To był również dobry rok dla redakcji szkolnej gazetki  „Szuwarek”, którą przez  ostatnie dwa lata tworzyły te same osoby: Ania Zielińska (redaktor naczelna), Magda Bajorek (z-ca naczelnej), Ania Kopeć (red. techniczna), Milena Kowalska, Zuzia Sitkowska (korektorki), a także Kamila Mituniewicz, Natalia Składanek i Monika Moskwa.  Gazetka po raz pierwszy wzięła udział w ogólnopolskim konkursie czasopism szkolnych „Forum Pismaków”. Zajęcie VIII miejsca w kategorii: gazetka klas IV- VI.   to duże wyróżnienie, bo „Forum Pismaków”  to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów gazetek szkolnych w Polsce, odbywający się pod patronatem Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu i portalu www.wiadomosci24.pl. Jurorami w konkursie byli m.in. dziennikarze ogólnopolskich czasopism i pracownicy naukowi WSUS w Poznaniu. Gazetki oceniano nie tylko pod względem ich jakości językowej,  poziomu artystycznego tekstów i kultury języka, ale także biorąc pod uwagę samodzielność myślenia, nonkonformizm, odwagę cywilną autorów i ich obiektywizm w prezentowaniu informacji. Równie ważne były: różnorodność tematyki i form wypowiedzi dziennikarskiej i oryginalnej twórczości uczniowskiej i estetyka gazetek  (rozmieszczanie tekstów na stronie, winieta tytułowa i winietki działów, itp.).
Na konkurs nadesłano ponad 200 gazetek, w tym w kategorii klas IV – VI oceniono 30 tytułów. Tym bardziej cieszy fakt, że zauważono w tym konkursie „Szuwarka” i doceniono pracę redakcji, zwłaszcza, że pismo SP 5 uzyskało najwięcej punktów spośród gazetek nadesłanych z terenu województwa mazowieckiego.

Twórczo myślą, pracują metodą projektu…

Wielkim sukcesem uczniów SP 5 było wygranie eliminacji regionalnych „Odysei Umysłu” (Odyssey of Mind), międzynarodowego konkursu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży od przedszkoli po uczelnie wyższe. Jego celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy człowiek. Program inspiruje uczestników do myślenia i wymyślania, angażując ich w proces rozwiązywania problemów rozbieżnych, czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów. Program trafił również do Polski  i w tym roku w całym kraju startowało w nim  178 drużyn. W trakcie eliminacji do ogólnopolskiego finału drużyny prezentowały projekty, nad którymi pracowały przez pół roku, ale też rozwiązywały Problemy Spontaniczne – w sposób jak najbardziej kreatywny i skuteczny jednocześnie. Drużyna SP 5 wygrała eliminacje w Poznaniu, podczas których zaprezentowała projekt „Na luzie o muzie”. W finale ogólnopolskim uczniowie SP 5 zajęli natomiast wysoką, czwartą lokatę.

Sukcesy sportowe

Jedna z myśli przewodnich Piątki brzmi: „Kształcić duszę cnotami, umysł naukami, a ciało sportem." Od wielu lat na nauczanie wychowania fizycznego kładzie się duży nacisk, czego efektem jest tworzenie klas ze zwiększoną ilością zajęć wychowania fizycznego i rekreacyjno-sportowych z nauką pływania.
Uczniowie SP 5 od wielu lat dominują w sporcie na obszarze gminy i powiatu, zdobywając wiele laurów. Podobnie było i w tym roku szkolnym, który przyniósł m.in. zwycięstwa w zawodach powiatowych w koszykówce chłopców, czwórboju lekkoatletycznym, piłce nożnej. Uczniowie SP 5 dominowali też w konkurencjach indywidualnych, zdobywając m.in. tytuły Mistrzów Szkół Podstawowych w tenisie ziemnym (Ola Kruszewska,Karolina Kisiel i Maciej Siwek), czy wygrywając zawody w biegach.
Wielkim sukcesem było zajęcie przez Macieja Siwka  4 miejsce w województwie w biegach przełajowych.  Wśród zdecydowanie wyróżniających się w sporcie uczniów  SP 5 należy wymienić: Magdę Bajorek, Klaudię Ciszkę, Klaudię Dudek oraz Macieja Siwka.

Wspieranie uczniów zdolnych

Wspieranie uczniów szczególnie uzdolnionych, motywowanie ich do podejmowania kolejnych wyzwań to jeden z głównych celów nauczycieli i Dyrekcji SP5, ale nie tylko. Także Rodzice, którzy bardzo aktywnie działają w Radzie Rodziców, uznali to za jeden z priorytetów. To właśnie Rodzice powołali do życia  Stowarzyszenie Przyjaciół Piątki, organizację, która z racji swojego prawnego statusu ma duże możliwości w pozyskiwaniu środków finansowych  z rozmaitych 1ródeł –niedostępnych dla szkół. Stowarzyszenie również za jedno ze swoich najważniejszych zadań uważa tworzenie warunków do rozwoju uzdolnień uczniów – organizowanie zajęć pozalekcyjnych, wyjazdów i wycieczek edukacyjnych i część pozyskanych środków finansowych zamierza przeznaczać właśnie na ten cel.
Jest więc duża szansa, że tegoroczne sukcesy uczniów Piątki nie będą ostatnimi.



A.Rabiej

Zobacz zdjęcia

do góry