Święto Niepodległości

Historia Polski jest skomplikowana, tragiczna i bardzo zawiła. Tym bardziej warto ją przybliżać młodym ludziom,  choćby przy okazji takich świąt jak rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Taką niecodzienną lekcją historii była dla uczniów SP5 uroczysta akademia, zorganizowana z okazji 11 listopada i zatytułowana   "Kocham ten kraj".  

W nastrojowej scenerii jesiennego parku, wśród drzew obsypanych prawdziwymi, różnobarwnymi liśćmi (które w ostatnich tygodniach pracowicie znosili do szkoły uczniowie), pojawiały  się kolejne postacie z przeszłości – rodzice wychowujący dzieci w duchu polskości ksiądz, żołnierz, który przed wyruszeniem do walki żegnał swoją dziewczynę,  nauczycielka języka polskiego. Aktorzy i recytatorzy  spacerowali wśród szeleszczących liści, siadali na ławeczce pod drzewem, wypowiadali swoje kwestie, a wszystkiemu towarzyszyła piękna muzyka i patriotyczne piosenki w wykonaniu uczniów Piątki.

Kulminacyjnym punktem całego przedstawienia był moment, kiedy na scenę wkroczył... Marszałek Piłsudski, wprawiając w osłupienie widownię. W rolę Piłsudskiego wcielił się pan Maciej Kostrzewski – wielki miłośnik historii, założyciel „Garnizonu Nowowilejka” w Zakroczymiu, popularyzator wojska i jego historii.  Pan Maciej w mundurze Marszałka wyglądał bardzo imponująco i  gdy  zasalutował, a następnie  przeczytał donośnym głosem jedną z odezw Piłsudskiego, wywarł na obecnych ogromne wrażenie.

Mimo iż tematyka przedstawienia nie była łatwa, a wiersze recytowane przez uczniów to klasyka polskiej poezji patriotycznej (za którą jak wiadomo nie wszyscy uczniowie przepadają!), widownia w skupieniu i z dużym zainteresowaniem śledziła spektakl.

Na zakończenie aktorzy rozdali widzom specjalne okolicznościowe wydanie „Szuwarka”, w formie biuletynu informacyjnego pod hasłem „Polska wolna!”.   Zachwyt wszystkich wzbudził natomiast ogromny, wycięty z papieru biały orzeł, centalny element dekoracji. 
 „Aby człowiek wiedział, dokąd idzie, musi wiedzieć, skąd przychodzi.  Naród bez historii błądzi, jak człowiek bez pamięci…” – te słowa pochodzące z przestawienia uświadamiają, że znajomość własnej historii i tradycji buduje naszą tożsamość i to, kim jesteśmy dzisiaj.

 

 



A. Rabiej, J, Szczepańska(A. Krajczyńska, K. Nadrzycka, A, Piszczek) zdj. E. Lewandowska

Zobacz zdjęcia

do góry