SZYBKI KONTAKT

tel. 22 775 50 75
sekretariat@sp5.com.pl

ADRES

ul. Chemików 1A
05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

GODZINY PRACY

Poniedziałek - Piątek
7:30 - 16:15
    /   Uczniowie   /   Gazetka szkolna
Gazetka szkolna

Trudne początki…

To już 19 lat… Gazetka uczniowska „Szuwarek” w naszej szkole może pochwalić się  bardzo długą i bogatą tradycją… Powstała w 1998 r. z nieśmiałych próbek tekstów publicystycznych pisanych niewprawną ręką młodych, ale pełnych zapału dziennikarzy, jako pierwsza i jedyna gazetka na terenie naszej gminy.

Inicjatorką tego przedsięwzięcia i założycielką gazetki była pani Violetta Rzeszot, która zespołem redakcyjnym opiekowała się do 2003 r. Później stery po niej przejęła pani Agnieszka Rabiej, prowadząc koło dziennikarskie do roku 2015. Następnie swych sił w dowodzeniu zespołem redakcyjnym próbował pan Radosław Modzelewski…

Dlaczego akurat „Szuwarek”? Któż to wie… Pomysł tytułu zrodził się po wielkiej burzy mózgów… i kojarzył się zapewne z szuwarami, z szelestem i szeptem wodnych traw, które przekazywały sobie w ten sposób wieści…. A może tu chodziło o Wodnika Szuwarka…?

Początki były bardzo trudne… Najpierw  pisemko tworzono bez możliwości korzystania z komputera – ręcznie, sklejano, przepisywano,   powielano na powolnych kserokopiarkach, dużo później edytowano je już nawet w wersji elektronicznej za pomocą programu Qumam.

Redakcja „Szuwarka” skupiała wielu uczniów pełnych pasji tworzenia, odkrywania świata i podążania za nieznanym. Dziennikarzem mógł zostać każdy… , kto wykazał się przede wszystkim cierpliwością, wytrwałością i zaangażowaniem. Praca nad gazetką była wymagająca, ale pozwalała odkrywać i szlifować talent pisarski. Kilku absolwentów naszej szkoły, dziś poważnych dziennikarzy zaczynało swą karierę redaktorską właśnie w „Szuwarku”.

Młodzi dziennikarze uczyli się od starszych kolegów po piórze, uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez redaktorów „Tygodnika Nowodworskiego” czy „Gazety Nowodworskiej”. Wydawali najpierw okazjonalnie swoje pisemko, później już bardziej regularnie jako miesięcznik. Do tej pory ukazało się kilkadziesiąt numerów.

Sukcesy „Szuwarka”

Długa tradycja wydawania, jak i duży zapał, profesjonalizm i wkład uczniów w wydawanie gazetki zostały docenione przyznaniem wyróżnień, I i II  miejsc w wielu konkursach ogólnopolskich: „O Paluckie Pióro” w Wągrowcu i „Forum Pismaków” w Poznaniu oraz w powiatowym konkursie „Wydajemy własną książkę i gazetę”. Konkursy te stały  się okazją do wymiany doświadczeń między redaktorami gazet uczniowskich z całej Polski i regionu, także możliwością przeprowadzenia wywiadów, porozmawiania  ze znanymi osobistościami.

„Szuwarek”  jest gazetką typowo uczniowską, traktującą priorytetowo sprawy szkolnej społeczności. Artykuły ukazujące się w nim dotyczą przede wszystkim problemów samych uczniów, wydarzeń szkolnych, uroczystości, spotkań z ważnymi ludźmi, m.in. z  Rzecznikiem Praw Dziecka, p. Markiem Michalakiem; lekkoatletką wszechczasów, p. Ireną Szewińską; pisarzami: p. Grzegorzem Kasdepke, p. Anną Onichimowską czy piosenkarzem, p. Rafałem Brzozowskim; aktorem, p. Markiem Włodarczykiem, choreografem i znawcą tańca, jurorem „Tańca z Gwiazdami”, p. Piotrem Galińskim.

„Szuwarek” od kuchni

Redaktorzy gazety mają do swojej dyspozycji specjalnie do tego przystosowane  pomieszczenie, wyposażone w dostęp do internetu,  w komputery, skaner i drukarki. Możliwość korzystania z technologii komputerowej i informacyjnej  pozwala samodzielnie zmierzyć się z problemem stosowania programów edytorskich i graficznych  przy tworzeniu tekstów i ich łamaniu, przede wszystkim przy redagowaniu gazetki i drukowaniu jej we własnym zakresie.

Gazetka powstaje podczas zajęć koła dziennikarskiego. Zajęcia te mają charakter warsztatów, podczas których uczniowie poznają tajniki pracy redakcyjnej, doskonalą własny warsztat pisarski, rozwijają zainteresowania polonistyczne, kształtują świadomość językową  

Praca w redakcji „Szuwarka”  to także świetny sposób na rozwijanie własnej kreatywności, umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, często pod presją czasu, rozwiązywania problemów w sposób twórczy,  to także możliwość obiektywnego i wartościującego spojrzenia na ofertę proponowaną dzieciom i młodzieży przez dzisiejszy rynek prasowy.

Uczniowie podczas pracy nad gazetką kształcą przede wszystkim umiejętność podejmowania decyzji,  ponieważ to na nich spoczywa odpowiedzialność za sposób relacjonowania  szkolnych wydarzeń i kształt szkolnego pisma.

Szuwarek jest więc czymś więcej niż tylko szansą na rozwój młodych talentów dziennikarskich. Stał się pewnym elementem życia szkoły, z którym utożsamiają się i uczniowie, i rodzice, i nauczyciele z powodu jego informacyjnego i kształtującego opinię charakteru.

Violetta Rzeszot

Chcesz poznać "Piątkę"? Obejrzyj nasz film!
Zobacz galerię archiwalnych zdjęć Szkoły!