Powitanie
Dokumenty Szkoły
Publikacje
Kalendarz roku szkolnego
Nasz zespół
Plan lekcji
Szkolne zmiany
Stowarzyszenie Przyjaciół Piątki
Patron i hymn
Historia
Blaski i cienie miasta, w otoczeniu przyrody
Rada Rodziców
Logomocja
Filmy
Gazetka szkolna ”Szuwarek”
Wycieczki
Sport
Informatyka
Z życia klas
Konkursy
Koła zainteresowań
Rodzice
Najlepsi
Samorząd
ZHP
Biblioteka
Świetlica
Obozy
Teleadresy
Napisz do nas!
Przeciw agresji i cyberprzemocy

Dnia 26 marca uczniowie klas szóstych spotkali się z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim.

Panie policjantki z Wydziału ds. Nieletnich  przybliżyły uczniom  podstawowe pojęcia z zakresu prawa, wyjaśniając, kim jest nieletni, kim małoletni, czym jest czyn karalny, a czym przestępstwo, a także na jakie konsekwencje narażeni są młodzi ludzie łamiący prawo.


Większość czasu poświęcono jednak na rozmowę o agresji  i przemocy: czym są, jak się przejawiają, jak należy reagować, będąc świadkiem przemocy: do kogo można się udać po pomoc i dlaczego tak istotna jest nasza reakcja na najmniejsze przejawy agresji.

Uczniowie dowiedzieli się także, czym jest cyberprzemoc , czyli forma prześladowania innych osób z wykorzystaniem nowych mediów i technologii – komunikatorów i witryn internetowych, forów dyskusyjnych, blogów, SMS-ów czy e-maili.


Okazało się, że „niewinne” żarty robione za pośrednictwem mediów, złośliwe komentarze umieszczane w Internecie, wysyłanie wulgarnych e-maili i smsów, publikowanie i rozsyłanie ośmieszających informacji, zdjęć i filmów, a nawet kłótnie interntowe  podlegają karze.


Temat ten jest bardzo aktualny i dotyczy dzieci, gdyż jak pokazują badania, ponad połowa nastoletnich internautów choć raz doświadczyła przemocy w Internecie . Aż 52 proc. internautów w wieku 12-17 lat przyznaje, że za pośrednictwem Internetu lub telefonu komórkowego doświadczyło przemocy werbalnej - wulgarnego wyzywania (47 proc.), poniżania, ośmieszania i upokarzania (21 proc.), a nawet straszenia i szantażowania (16 proc.).

Według specjalistów internetowej przemocy sprzyja poczucie anonimowości i bezkarności. Łatwiej jest poniżać, dyskredytować i szykanować, gdy istnieje szansa ukrycia się za internetowym pseudonimem i nie ma potrzeby konfrontacji z ofiarą oko w oko.


Panie z Komendy Policji uświadomiły jednak uczniom, że każdy, kto czuje się poszkodowany na skutek internetowych obelg czy dowcipów  ma prawo zwrócić do policji o pomoc w zidentyfikowaniu sprawcy i wystąpić z prywatnym aktem oskarżenia przeciwko niemu.
Spotkanie było bardzo pouczające, a wskazówki udzielone przez panie Policjantki bardzo cenne.

Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyć

Autor: zdj. E. LewandowskaDni Otwarte Funduszy Europejskich
3 Maja Święto Konstytucji
Przegląd Szkolnych Grup Teatralnych
"Bezpiecznie na rowerze"- VIII edycja
75 rocznica zbrodni katyńskiej
Spotkanie z paraolimpijczykami
Igrzyska klas 1 - 3
Zapraszamy na "Bezpiecznie na rowerze"
1% dla Szkoły Podstawowej nr 5
Mam Talent
Przedstawienie grupy teatralnej TERAZ MY
Rekolekcje Wilelkopostne
Archiwum